مکان های واقعی که دیزنی از آن‌ها الهام گرفته است

مکان های واقعی که دیزنی از آن‌ها الهام گرفته است

مکان های واقعی که دیزنی از آن‌ها الهام گرفته است
جهان خیالی دیزنی گستره‌ای است شگفت‌انگیز، دنیایی که روزگاری در قالب انیمیشن‌های دو بعدی اولیه پا به عرصه‌ی وجود گذاشت و امروز به لطف فناوری‌های مدرن، نزدیکی بیشتری به واقعیت پیدا کرده است. افسانه‌هایی مسحور‌کننده که در قلعه‌های سر به فلک کشیده، جنگل‌های مرموز و جادویی و جهانی رویایی رخ می‌دهند. اما این جهان آن چنان هم که تصور می‌کنیم دور از دسترس نیست. در واقع بسیاری از لوکیشن‌های انیمیشن‌های دیزنی از دنیای واقعی الهام گرفته شده‌اند.

بی‌شک در میان شرکت‌های انیمیشن‌سازی دنیا، نام شرکت والت دیزنی درخششی خاص دارد. والتر الیاس دیزنی، ملقب به والت دیزنی هنرمند، انیماتور، صداپیشه و تهیه‌کننده‌ی بنام آمریکایی است که این شرکت را به همراه برادرش "روی" بنیان نهاد. او خالق شماری از معروف‌ترین شخصیت‌های این دنیای فانتزی است، شخصیت‌هایی همچون میکی ماوس، دانلد داک و گوفی. طول سال‌ها فعالیت، شاهکارهای بسیاری از طرف این کمپانی روانه‌ی بازار شده است، انیمیشن‌هایی به‌یادماندنی که خاطرات نسل‌ها را جاودانه کرده‌اند. اما دنیای فانتزی دیزنی، فارغ از وجه خیال‌انگیز و رؤیایی‌اش، از دنیای واقعیت نیز تأثیر پذیرفته است. انیماتورهای دیزنی برای به تصویر کشیدن این جهان فانتزی، شماری از معروف‌ترین بناها یا شهرهای جهان را الگو قرار داده و با اِعمال تغییراتی اساسی یا اندک، دنیای خود را شکل داده‌اند.به سراغ تعدادی از این لوکیشن‌ها خواهیم رفت. جایی که افسانه‌ها متولد شده و افسون‌ها جاری شده‌اند. 

نام انیمیشن : زیبای خفته

 لوکیشن واقعی :  قلعه‌ی نوش‌وَنشتاین ، باواریا، آلمان

کاخ سلطنتی و زیبای انیمیشن زیبای خفته با الهام از قلعه‌ی نوش‌وَنشتاین در ناحیه‌ی باواریای آلمان شکل گرفت. به‌علاوه گفته می‌شود قصر دیزنی نیز از همین کاخ الگو گرفته است. این کاخ توسط "لودویگ دوم" (Ludwig II)، شاه باواریا و در سال ۱۸۹۲ ساخته شد. لودویگ اُتو فردریش ویلهم ملقب به لودویگ دوم از سال ۱۸۶۴ تا پایان عمر به‌عنوان شاه این خطه شناخته می‌شد. مردی هنردوست که این قلعه‌ی زیبا را با الهام از آثار آهنگساز محبوبش، ریچارد واگنر ساخت. او در نزد بسیاری به‌عنوان "Swan King" شناخته می‌شود. مردی که برای آیندگان میراثی درخشان از آثار هنری چشمگیر و سازه‌های معماری باشکوه بر جای گذاشت.

نام انیمیشن : دیو و دلبر 

 لوکیشن : آلزاس،فرانسه

دهکده‌ی کوچک و زیبایی که شاهد رفت‌وآمدهای بل (Bell)، شخصیت دوست‌داشتنی انیمیشن "دیو و دلبر" بود نیز از یک دهکده‌ی واقعی در ناحیه‌ی شمال غربی فرانسه الهام گرفته شده است. آلزاس، منطقه‌ای خوش‌منظره است که در عین زیبایی‌های بصری، از تاریخچه‌ای غنی نیز بهره می‌برد.این منطقه در روزگاران گذشته تحت حاکمیت کشور آلمان اداره می‌شد. این تلفیق فرهنگ فرانسوی و آلمانی را می‌توان در نام‌گذاری خیابان‌ها و حتی معماری منطقه نیز مشاهده کرد.

نام انیمیشن : گیسو کمند 

 لوکیشن : مونت سن میشل ،نورماندی،فرانسه

قلمروی پادشاهی کرونا (Corona) در انیمیشن محبوب گیسو کمند یا همان راپونزل (Rapunzel)، از این استحکامات دفاعی باشکوه، الهام گرفته شده که بازهم در کشور فرانسه واقع شده است. این جزیره دارای یک ویژگی خاص و منحصربه‌فرد بوده که از دیرباز آن را به‌عنوان گزینه‌ای مناسب جهت ساخت تجهیزات و استحکامات دفاعی معرفی کرده است.در فواصل زمانی منظم و توسط امواج جزر و مدی، ارتباط این جزیره برای مدتی با خشکی  قطع می‌شود. امروز ظاهر خاص و تماشایی این استحکامات، آن را به یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار این ناحیه تبدیل کرده است.

نام انیمیشن : بالا (Up)

 لوکیشن : آبشار آنجل،ونزوئلا

اگر این انیمیشن را دیده باشید، حتما این آبشار و پیرمردی را به خاطر خواهید آورد که با خانه‌ای که هزاران بادکنک آن را به پرواز در آورده بودند، به آنجا سفر کرد. آبشار "پارادایز" یا "آبشار بهشتی" در انیمیشن "بالا" نیز دارای یک الگوی واقعی است. این آبشار از آبشار انجل در کشور ونزوئلا الهام گرفته شده است.

آبشار انجل که با 979 متر ارتفاع، عنوان بلندترین آبشار جهان را از آن خود کرده است، از کوهستان "Auyantepui"، سرچشمه می‌گیرد.

نام انیمیشن :علاءالدین

 لوکیشن : تاج محل، آگرا، هندوستان

قصر سلطان، پدر شاهزاده خانم جاسمین در انیمیشن علاءالدین، از یکی از شاهکارهای بی‌بدیل معماری جهان، تاج محل الهام گرفته است. کمتر کسی است که از دلیل ساخت این بنا آگاه نباشد. این که تاج محل بیش از هر چیز دیگر نمادی از یک رابطه‌ی عاطفی عمیق بین شاه جهانو همسرش ممتاز محل است. شاید باید گفت که این بنا در واقع یادبودی است از یک عشق جاویدان.تاج محل که به لطف هنر معماران ایرانی و از مرمر سفید ساخته شده است، همچون جواهری باشکوه درخشیده و توجهات بسیاری را معطوف خود کرده است.

نام انیمیشن : یخ بسته (frozen)

 لوکیشن : کلیسای سنت اولاف،بالس تراند،نروژ

انیمیشن "یخ‌بسته"، دیگر انیمیشن محبوب و پرطرفدار شرکت والت دیزنی است. صومعه‌ی کوچکی که در این انیمیشن به تصویر کشیده شد، از کلیسایی زیبا در نروژ الگو گرفته است. این کلیسا به نام "کلیسای انگلیسی" نیز شناخته می‌شود، چرا که توسط بانویی انگلیسی ساخته شد. مارگرت گرین، زنی انگلیسی بود که به همراه شوهرش در نزدیکی کوهستان زندگی می‌کرد. او بعدها با کمک همسرش به ساخت این کلیسا مبادرت کرد، چرا که به محلی برای انجام تشریفات مذهبی اَنگلیکَن (شاخه‌ای از مسیحیت با مرجعیت کلیسای انگلیس) نیاز داشت. اما متأسفانه عمر او به سر آمده و پیش از تکمیل شدن بنا، جان سپرد.

منبع : onemorepost

 

 
 

 

 

 


ارسال نظر