ایروان نیز وارد لیست قدیمیترین شهرهای جهان شده است

ایروان نیز وارد لیست قدیمیترین شهرهای جهان شده است

ایروان نیز وارد لیست قدیمیترین شهرهای جهان شده است
ایروان نیز وارد لیست قدیمیترین شهرهای جهان شده است

روزنامه The Telegraph چاپ لندن در یکی از مقاله های خود به 16 شهر قدیمی که خوانندگان خود می توانند بازدید کنند اشاره کرده است. ایروان نیز وارد لیست قدیمیترین شهرهای جهان شده است. این روزنامه می نویسد: ایروان پایتخت ارمنستان سی سال قدیمی تر از رم می باشد و ایروان مهمترین مسیر از آسیا به اروپا بود. این شهر از سوی رومیها، بیزانس، ایرانیان، اعراب، مغولها و ترکها و در سال های 1920 از سوی ارتش سرخ مورد حمله واقع شده است.
بعد از فروپاشی اتحاد شوروی در ایروان مراکز فرهنگی افزایش یافته اند و زمینه جهانگردی تقویت می شود.
قابل ذکر است که از منطقه قفقاز جنوبی سه شهر از جمله ایروان ، متسختا ، کوتائیسی گرجستان وارد این لیست شده اند. ایروان رده شانزدهمی را به خود اختصاص داده است.

ایروان شهری کوهستانی در دامنه‌ی کوه آرارات و در آغوش روخانه‌ ی هزاردان با خیابان‌های تماشایی است. مجسمه‌های چشم‌ نواز و کافه‌های روباز آنقدر در گوشه‌های شهر فراوان‌ اند که اگر این دو را از ایروان بگیریم تقریباً خالی می‌شود. روزها دیدنی‌هایی مثل مجسمه‌ی مادر ارمنستان، یادمان نسل‌کشی ارامنه، موزه‌ی باستان‌ شناسی اربونی و موزه‌ی تاریخ ارمنستان را ببینید و شب‌ها در میدان هراپاراگ جا خوش کنید و از رقص فواره‌هایش با موزیک کلاسیک لذت ببرید. البته تالار اپرا هم از پاتوق‌های محبوب شهر است و اطرافش هم کافه‌های خیابانی پر از محلی‌های خوشحال. برای خرید هم خیابان شمالی و خیابان آبوویان را دارید که بهشت برندهای اروپایی‌اند و هم یکشنبه ‌بازار ورنیساژ پر از قهوه‌ جوش مسی جزوه، تخته ‌نرد دست‌ساز و قالی‌های دست‌باف خیره‌ کننده. از میان غذاهای ارمنی هم چالاقاش و آجاراکان را امتحان کنید. البته انواع کباب‌های ایرانی، قفقازی و گرجی هم می‌توانید نوش جان کنید.

 


ارسال نظر