ایران ایر (هما)

معرفی

هواپيمايي ايران « ايرانين ايرويز» در ارديبهشت ماه سال 1325 تاسيس گرديد و اولين خدمات مسافرت هوايي خود را در مسير تهران به مشهد مقدس و پس از جنگ جهاني دوم آغاز نمود. درطول 17 سال (از سال1324 تا 1341) و به تدريج با دارا بودن تنها چند پرواز بين المللي به مهمترين خط هوايي داخلي تبديل شد. در سال 1333 خط هوايي خصوصي ديگري تحت عنوان " پرشين ايرويز"يا "پارس" تاسيس گرديد. در ابتدا، خط هوايي "پرشين ايرويز" فقط وظيفه ي حمل باربه اروپا را به عهده داشت. 

وضعيت جغرافيايي كشور ايران و گسترش وسيع آن، دور بودن مراكز نسبتاً پرجمعيت از يكديگر، كمبود وسيله ي نقليه اعم از جاده اي و ريلي، لزوم ارتباط سريع و مطمئن سازمان هاي علمي و دولتي و از همه مهمتر نبود يك شبكه منظم با قابليت هاي بالا در راستاي احياي حقوق متقابل هوايي با ساير كشورها و همچنين تامين رفاه و آسايش بيشتر ملت ايران، همه و همه شرايطي را فراهم ساخت تا هيات وزيران در تاريخ بيست و يكم بهمن سال 1340 ، پيشنهاد وزير راه را مبني بر تاسيس يك شركت هواپيمايي متعلق به ملت، به تصويب برساند. در پي اتخاذ اين تصميم شركت هواپيمايي ملي ايران در تاريخ پنجم اسفند ماه سال 1340 با ادغام دو شركت هواپيمايي "ايرانين ايرويز" و " پرشين ايرويز" و ايجاد خط هوايي جديدي بانام "هواپيمايي ملي ايران" با علامت اختصاري و سمبل "هما" تاسيس شد و از فروردين ماه سال 1341 فعاليت هاي خود را آغاز نمود.

از جمله اهداف اوليه ي تاسيس "هما" ، پوشش احتياجات حمل و نقل هوايي داخل كشور همراه با رعايت بيشتر اصول ايمني پروازي و برقراري سرويس هاي حمل و نقل هوايي با كشورهاي هم جوار و دور دست ، ضمن مراعات همزمان قرارداد هاي  متقابل مباني تجاري و مصالح كشوربود. 

شركت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران حدود نيم قرن است كه به عنوان بازويي توانمند در اختيار مردم ايران بوده و مي كوشد تا با جابجايي مسافر، بار صادراتي و وارداتي و پست در شبكه داخلي و بين المللي به نحو مطلوب انجام وظيفه نمايد. براي يك شركت هواپيمايي كه پرچم ملي را به دوش مي كشد، افتخاري بالاتر از اين نيست كه همواره در خدمت مردمي باشد كه موجوديت خود را مديون همراهي و مساعدت آنان مي داند.شركت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران"هما" 51 سال سابقه فعاليت دارد و در اين مدت ميليون ها مسافر ايراني و خارجي را از طريق صدها پرواز ايمن به مقصد رسانده است . با اتكا به چنين كارنامه اي "هما" قصد دارد مسير توسعه را با كارايي مناسب ادامه دهد.

تاریخچه

اگرچه تاريخچه پروازهاي بازرگاني در ايران به سال‏هاي 1320و 30 خورشيدي باز مي گردد اما در 5 اسفند سال 1340 بود كه براي نخستين بار يك شركت هواپيمايي بازرگاني ملي تاسيس گشت . اين شركت با نام بين المللي IRAN AIR و عنوان هواپيمايي ملي ايران با نام اختصاري "هما" امكانات ساير شركت‏هاي خصوصي كه تا پيش از آن تاريخ در ايران فعاليت مي كردند را در اختيار گرفت و بدينسان تاريخ پر فراز و نشيب هما كه تا امروز بيش از نيم قرن است ادامه دارد رقم خورد.

نشان آشناي «مرغ هما» كه برگرفته از سازه موجود از اين پرنده افسانه اي در تخت جمشيد باستاني بود را جواني به نام «ادوارد زهرابيان» در سال 1341 طراحي نمود كه از آن زمان تاكنون يكي از زيباترين نشانه‏هاي طراحي شده و از برترين برندهاي بين المللي به شمار مي رود. "هما" پروازهاي خود را با بهره‌گيري از هواپيماهاي داگلاس دي سي ۳، دي سي ۶، ويكرز و آورويورك آغاز نمود و در سال 1964 به عضويت كامل ياتا در آمد.